naše květiny a PÉČE o ně

Mezi náš sortiment květin patří jak oblíbené květinářské druhy (pryskyřníky, sasanky, eustomy, eukalypt) tak i mnoho těch, které v květinářství běžně nepotkáte, protože jsou příliš křehké na dlouhé převážení bez vody. V tomto ohledu jsou klasické květinářské druhy jasní přeborníci, kteří mnohdy stráví i dva týdny na cestách než se dostanou k vám na stůl (z jejich "výdrže" pak už ale zbývá jen zlomek). Protože naše květiny nabízíme lokálně, dokážeme je k vám dostat již druhý den po uříznutí a celková výdrž se tak v konečném výsledku může rovnat. Naše sezónní kytice z více druhů květin vám v případě dobré péče vydrží týden. Některé druhy jako chrysantémy nebo pryskyřníky vydrží i přes 10 dní, jsou ale i druhy, které mají přirozeně velmi krátkou výdrž 4-5 dní (např. zahradní růže, jiřiny nebo krásenky), přesto jsou tak oblíbené, že si je málokdo nechá ujít.

Výdrž květin ve váze ovlivňuje spousta věcí. Mezi ty, o které se musí postarat pěstitel a květinář patří zdravý růst, správná fáze sběru (každá květina má specifické požadavky), správné ošetření po uříznutí a případně vhodné uskladnění v chladírně.

Mezi to, co můžete ovlivnit vy, poté co si kytici donesete domů, patří následovné:

  • zaříznutí stonků ostrým nožem (zaschlý stonek nemůže přijímat vodu)
  • čistá váza (ve špinavé váze se voda ihned začne kazit) vymývejte jarem a houbičkou
  • výměna vody a to ještě dříve než poznáte, že se voda kazí! (bakterie ucpávají stonek a ten pak nemůže přijímat vodu), vodu měňte alespoň co dva dny, lépe každý den. 
  • umístění vázy s kyticí mimo průvan a přímé slunce

Mezi to, co většinou ovlivnit nemůžete, patří především okolní teplota, která výdrž řezaných květin ovlivňuje velmi výrazně. V letních tropických dnech je bohužel nutné počítat se zkrácenou životností všech květin až o dva dny oproti dnům např. zjara nebo na podzim!