naše květiny a PÉČE o ně

Mezi náš sortiment květin patří jak oblíbené květinářské druhy (pryskyřníky, sasanky, eustomy, eukalypt) tak i mnoho těch, které v květinářství běžně nepotkáte, protože jsou příliš křehké na dlouhé převážení bez vody. V tomto ohledu jsou klasické květinářské druhy jasní přeborníci, kteří mnohdy stráví i dva týdny na cestách než se dostanou k vám na stůl (z jejich "výdrže" pak už ale zbývá jen zlomek). Protože naše květiny nabízíme lokálně, dokážeme je k vám dostat již druhý den po uříznutí a celková výdrž se tak v konečném výsledku může rovnat. Naše sezónní kytice z více druhů květin vám v případě dobré péče vydrží týden. Některé druhy jako chrysantémy nebo pryskyřníky vydrží i přes 10 dní, jsou ale i druhy, které mají přirozeně velmi krátkou výdrž (např. zahradní růže, jiřiny nebo krásenky), přesto jsou tak oblíbené, že si je málokdo nechá ujít.

Výdrž květin ve váze ovlivňuje spousta věcí. Mezi ty, o které se musí postarat pěstitel a květinář patří zdravý růst, správná fáze sběru (každá květina má specifické požadavky), správné ošetření po uříznutí a případně vhodné uskladnění.

Mezi to, co můžete ovlivnit vy, poté co si kytici donesete domů, patří následovné:

  • zaříznutí stonků ostrým nožem (zaschlý stonek nemůže přijímat vodu)
  • čistá váza (ve špinavé váze se voda ihned začne kazit) vymývejte jarem a houbičkou
  • výměna vody a to ještě dříve než poznáte, že se voda kazí! (bakterie ucpávají stonek a ten pak nemůže přijímat vodu), vodu měňte alespoň co dva dny, lépe každý den. 
  • umístění vázy s kyticí mimo průvan a přímé slunce

Mezi to, co většinou ovlivnit nemůžete, patří především okolní teplota, která výdrž řezaných květin ovlivňuje velmi výrazně. V letních tropických dnech je bohužel nutné počítat se zkrácenou životností všech květin až o dva dny oproti dnům např. zjara nebo na podzim!